Dhelprat bejn kerdine ne shpende ne Fier

Dhelprat bejn kerdine ne shpende ne Fier

217
SHPËRNDAJE

Viti i 4 i moratoriumit te gjuetise nga qeveria shqiptare .Edhe pse ligji ka dhene ndikim  pozitiv ne ruajtjen dhe shtimin e faunes nga ana tjeter ka demtuar fermeret ne shpendet shtepiake.Dhelprat kane bere kerdin ne shpend shtepiake ne Mallakaster dhe  Fier dhe sidomos ne disa fshatra si Fratar, Drenov,Kurjan,Strum, Velmisht,Kuman , Luar ,Ngjeqar, Ruzhdie si dhe ne zonat perreth si Peshtan e Frakull ,ku numerohen qindra shpende te mbytura dhe te zhdukura, ndersa ne zonen e Semanit dhe Topojes cakalli eshte shtuar shume dhe eshte bere problematik per fermeret duke ngrene shpende dhe bageti.

Fermeret edhe pse kane konstatuar pranine e dhelpres nuk kane mundur te qellojn me arme gjahu pasi ky veprim i denon me ligj. Sipas nje informacioni nga Drejtoria Rajonale e Bujqesise Fier nga sektori veterinar, ka nje shtim te numrit te dhelpres se kuqe ne kete periudhe e cila ne 4 vite te morotariumit eshte ritur 2-3 here ndoshta dhe me shume. Kjo periudhe shenon muajin e shumimit dhe nenat sulmojn gjithcka per te siguruar ushqim per te vegjelit.Kete vit ka nisur edhe vaksinimi i dhelpres se kuqe nepermjet avioneve. Sipas veterinerit ne DBR Fier Andon Cuko vaksinat qe hidhen nga ajri per dhelpren e kuqe (qe jane disa “cokollata”)mundesojn ruajtje nga terbimi jo vetem per kafshen por edhe per shpendet dhe njerezit. Nepermjet kafshimit dhelpra e cila mund te kete semundjen e terbimit mund te transmetoj kete tek ato shpend qe vetem i mbyt ndersa me pas ato konsumohen nga njerezit ndaj dhe per kete qellim ndalohet konsumi i tyre.Ne dy vite me pare shoqata e gjuetareve ka bere kerkese ne qeveri per lejimin e atyre rasteve kur keto kafshe behen rrezik ne shpende e bageti qe rriten me mund nga fermeret ,por megjithate moratoriumi vazhdon

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.