Çmime te çmendura,sot ne tregun bujqesor ne Fier

Çmime te çmendura,sot ne tregun bujqesor ne Fier

287
SHPËRNDAJE

Tregu i fruta-perimeve  ka  pesuar nje rritje te cmimeve ndoshta nga cmimet me te larta ndodhur ndonjehere me pare .Sot ne tregun me shumice dhe me pakice te fruta -perimeve rezulton se cdo artikull eshte rritur me gati 80%  me shume nga periudha e fundvitit.

Disa artikuj kane pesuar rritje 5-10 here me te larte krahasuar me 3 muajt e fundit.Cmimin rekord sot e vendoste kastraveci .Nje kilogram kastraveca shkonte sot ne 450 leke te reja ndersa 1 kg domate nga 200 leke te reja deri ne 3500 ,domatja e importit.

Sipas tregetareve shkak i rritjes drastike te cmimeve te tregut te fruta perimeve eshte mungesa e produkteve vendase . I ftohti acart gjeti te papregatitur fermerin vendas dhe sidomos kultivuesit e perimeve ne sera te cilet j’u demtuan qindra tonelata me perime. Vetem ne qarkun Fier jane demtuar mbi 90 ha produkte bujqesore te serave

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.