“Besua i Taivanit” kthen ne pune 1126 punonjes te KPTHN Ballsh

“Besua i Taivanit” kthen ne pune 1126 punonjes te KPTHN Ballsh

2602
SHPËRNDAJE

Pas nje kalvari te gjate perpjekjesh dhe protestash punonjesit e Kombinatit te Thelle te Naftes ne Ballsh i rikthehen  punes ne uzine. Rikthimi ne pune ndodh pas me shume se nje vit  pa marre pagat dhe 10 muaj te larguar nga puna. Rikthimi eshte bere i mundur pas takimit te organizuar dje ne mesdite mes sindikates se uzines ,operatorit te ri i cili ka marre me qera uzinen (perdorim) si dhe ministrit te industrise Damian Gjiknuri.

Sipas informacionit te dhene nga kreu i sindikates se uzines Kamber Iljazi eshte arritur marrveshja e shumepritur pasi pervec fillimit te punes punonjesit do te marrin pagat e prapambetura pas shitjes se 15 % te aseteve te kesaj uzine qe eshte prone e shtetit.

Besnik Sulaj eshte emri i Operatorit qe ka marre me qera kombinatin e perpunimit te thelle te naftes ne Ballsh “Transport Petrolium Drilling” synon ta nxjerr nga kolapsi ne te cilen e lane uzinen kompania Azerbaxhanase.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.