30 Shkencetare Europian studim ne Vjose mbi impaktin e HEC-it

30 Shkencetare Europian studim ne Vjose mbi impaktin e HEC-it

156
SHPËRNDAJE

30 shkencetare te ardhur nga disa shtete te evropes Austria,Gjermania, Sllovenia dhe Shqiperia kane kryer studime shkencore ne lumin e vjoses per te pare efektet negative qe pritet te kete hidrocentrali i Pocemit 

.Pwr rreth nje jave ata kane studiuar kete lume sic e kane quajtur ata, lumin e fundit te eger te evropes, te cilit ne se ndertohet ky hidrocentral po i vjen fundi .Ekipi I shkencetareve ka bere kerkime ne 5 km gjatesi dhe 2 km gjeresi ne aferi te fshatit Kute , I cili eshte parashikuar te permbytet nga rezervuari I diges ne se heci I Pocemit do te ndertohet , I cili sipas tyre do rreth 20-30 vjet qe te mbushet . 

Rezultatet e para te studimit ka treguar per shume llojeshmeri gjallesash dhe peizazh komplekes ne kete lume . Shume kafshe dhe bime qe jane zhdukur ne lumenjte e evropes jane te shumte ne Vjose ku jane identifikuar 20 lloje te ndryshme te peshqeve per vetem dy ditee .

Lidhur me keto studime te kryera ata kane zhvilluar nje conference te pazakonte me pare ne evrope . Ne nja nga,, ishuj,,t e lumit ne mes te lumit Vjose ata kane zhvilluar nje konference per shtyp .Profesori Fritz SCHIEMER nga Universiteti I Vjenes pasi ka folur per problem qe sjelle ky lume I eger ne Evrope dhe punen e madhe qe kane bere keta shkencetare e ardhur nga evropa per te studiuar nga afer kete lume ka thene ne se ketu ndertohet  do dalim te gjithe te humbur.

 I bejme thirrje kryeministrit shqiptare per te ndaluar kete hidroicentral ku te behet nje studim I thelluar te ndikimeve ne mjedise pra raport I Vleresimi te Ndikimit te Mjedisit te thelluar sipas standarteve nderkombetare. 

Ndersa Besiana Guri qe perfaqeson organizanten mjedisore ECO -Albania tha se per lumin Vjosa po zhvillohet nje fushate qe te shpetoje  zemren blu te evropes, e cila ka si focus mbrojtjne lumenjve te ballkanit ku ne shqiperi eshte vjosa nje nga lumenjte me unike, te cilet kane mare nje vemendje nderkombetare dhe per kete ne kemi hapur dhe nje proces gjyqesor ku gjykata sot ka kerkuar me shume kohe per te mare nje vendim Seanca tjeter do te zhvillohet ne 2 maji -shprehet ajo 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.