1 Maj Dita e Punonjesve: Disa festojne ,disa heshtin te protestojne

1 Maj Dita e Punonjesve: Disa festojne ,disa heshtin te protestojne

47
SHPËRNDAJE

Sot 1 Maj dita simbol e punonjesve ne te gjithe boten.. Ne vend te protestave ne Fier eshte lajmeruar per piknik ne Apoloni si dhe ne pikat turistike.Mungojne protestat ne kete dite sepse, mungon puna dhe punonjesit, si edhe sindikatat qe ti organizojne .Por edhe, se pjesa me e madhe, nuk ndahen dot nga e kaluara! Ca heshtin ca festojn , ca kane frike te protestojne.

Shifrat e papunesise ne qarkun fier mbeten ne dore te shtetit per tu deklaruar qe edhe sipas statistikave te tyre mbetet i larteStatistikat kane rregjistruar 15mije punekerkues te papune te vetdeklaruar ne rang qarku .ky numer mendohet te jete  me i larte pasi shteti rregjistron vetem ata te papune qe shkojn rregjistrojn vete emrin.

Gjithsesi ushtria e te papuneve shtohet cdo dite ne qarkun fier ne cdo sektor dhe sidomos ne sektorin e ndertimit, ne biznesin privat si pasoje e influencimit te barres fiskale dhe renies fuqise blerese por rradhet e papunesise jane shtuar edhe nga reformat ne shendetesi, arsim, dhe ne sektorin e njohur te qarkut fier qe eshte industria e naftes nxjerrese dhe perpunuese.

Numri I te papuneve punekerkues ne kete periudhe tenton serish te rritet per shkak te situates ekonomike ne renie te ekonomise vendase Fenomeni papunesi ka prekur nje pjese te mire te shoqerise sone ku moshat e reja e kane teper te veshtire te gjejn nje treg pune pavaresisht arsimimit apo profesioneve .vendi yne mbetet ende nje vend agrar ku uzinat dhe fabrikat e medha jane shume pak ne numer.

Per zbutjen e papunesise ne qarkun tone drejtoria e sherbimit kombetare e punesimit ka bere” perpjekje” dhe kane zbatuar projektet qe i dikton qeveria per ndermjeteesimin me firmat private magjithate gjetja e nje pune ne ket periudhe eshte bere teper e vshtire per vete kushtet ekonomike te dobeta te biznesit dhe renien ekonomike.nga numri I pergjithshem I te papuneve rreth 40% e perbejne grate nderkoeh qe pjesa me e goditur jane moshat mesatare dhe te rinjete .

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.