Shkencëtarët rusë bëjnë zbulimin e madh për të ndaluar sulmet vdekjeprurëse të...

Shkencëtarët rusë bëjnë zbulimin e madh për të ndaluar sulmet vdekjeprurëse të Covid-19

171
SHPËRNDAJE

Një grup shkencëtarësh rusë kanë krijuar një ilaç që potencialisht mund të bëjë revolucion në trajtimin e Covid-19 duke zbutur reagimin më katastrofik që sëmundja shkakton tek pacientët, duke mos shkatërruar përgjigjen e tyre imune.

Ilaçi, i quajtur Leitragin, u zhvillua nga Qendra Kërkimore e Teknologjisë Biomjekësore të Agjencisë Federale Ruse të Mjekësisë dhe Biologjisë (FMBA), dhe aktualisht po kalon prova klinike në Rusi. Megjithëse substanca e saj bazë ishte e njohur më parë dhe e përdorur në mjekimin e ulcerës nga mjekët sovjetikë dhe rusë, ishte ekipi i FMBA që zbuloi se si ta aplikonte atë për trajtimin e rasteve të rënda të Covid-19 dhe, potencialisht, sëmundjeve të tjera vdekjeprurëse që shkaktojnë jetë -kërcënimi i inflamacionit të mushkërive.

Shkencëtarët rusë kishin ngarkuar veten për të gjetur një substancë që do të vepronte si një ‘fikje’ për reagimin zinxhir që, pasi u nxit nga virusi pushtues SARS-CoV-2, në të vërtetë shkakton dështim dhe vdekje të mundshme të organeve. Ky reagim i sistemit imunitar, i quajtur “stuhia citokine”, është përshkruar në mënyrë të ndryshme si reagimi i tepërt i trupit tonë ndaj virusit ose një “sulm vetëvrasës” kundër patogjenit pushtues, dhe madje edhe si një mekanizëm evolucionar për të ndaluar përhapjen e infeksioneve vdekjeprurëse me vdekje të pacientëve.

Përpjekja për të ndaluar këtë përgjigje imune të pakontrolluar duke ruajtur akoma aftësinë e trupit për të luftuar virusin pa shkaktuar më shumë dëme është ajo që shkencëtarët dhe mjekët në njësitë e kujdesit intensiv në të gjithë botën po luftojnë gjatë pandemisë Covid-19. Në këtë drejtim, Leitragin është duke u mbrojtur si një lojë që ndryshon, pasi mekanizmi i tij i ri vepron në mënyrë të synuar dhe thuhet se është plotësisht i sigurt për shëndetin e dikujt.

RT intervistoi kreun e ekipit rus të shkencëtarëve që qëndronin pas Leitragin dhe bisedoi me një studiues të pavarur që studion stuhitë e citokinave, për të mësuar më shumë rreth potencialit të ilaçit të ri.

Në kërkim të shkaktarit vdekjeprurës
Një stuhi citokine, e njohur gjithashtu si hypercytokinemia, është shkaktuar nga proteina të vogla lajmëtare të quajtura citokina, të cilat normalisht janë agjentët e besuar të trupit tonë në trajtimin e infeksioneve, inflamacioneve dhe traumave. Sidoqoftë, kur merret me disa patogjenë të rrezikshëm siç janë H1N1, H5N1, virusi Ebola dhe SARS-CoV-2, sistemi imunitar mund të vendosë se është i pushtuar nga virusi dhe “çmendet”. Kjo mund të rezultojë në inflamacion masiv dhe, potencialisht, tronditje septike dhe vdekje, tha për RT Maxim Skulachev, një bashkëpunëtor kryesor kërkimor në Institutin e Kërkimeve të Biologjisë Fiziko -Kimike të Universitetit Shtetëror të Moskës (MSU).

Deri më tani, një stuhi citokine besohej se ishte shkaktuar nga një lëshim i pakontrollueshëm i dhjetëra llojeve të ndryshme të citokinave, duke e bërë të vështirë kontrollin. Sidoqoftë, shkencëtarët në Qendrën Kërkimore të Teknologjisë Biomjekësore FMBA thonë se ata thjesht mund të kenë arritur në fund të çështjes dhe kanë identifikuar një fajtor të vetëm kryesor.

S'KA KOMENTE