Shfaqen dhjetra raste te pickimit nga peshku helmues te pushuesve ne Darzeze

Shfaqen dhjetra raste te pickimit nga peshku helmues te pushuesve ne Darzeze

6608
SHPËRNDAJE

Prej fillimit të sezonit veror dhjetra pushues kanë marrë ndihmën e parë mjekësore në qendrën shëndetësore të plazhit te Darzezës.

Asnjë prej tyre nuk kane shfaqur shenja helmimi, por dhimbje dhe ndjesine e pickimit nga peshku që njihet si peshku- harabel.Ky peshk e ka habitatin e tij ne plazhet ranore dhe qendron i fshehur ne ceketinen e bregut

Sipas mjekes se qendres shendetesore ne Darzeze Inva Sulejmani,rastet e sulmit nga peshku harabel jane te shumta ndersa ajo ka bere apel per plazhistët qe nuk duhet të neglizhojnë dhe të paraqiten ne qendër sapo të dalin nga deti, pasi rrezikojnë alergji dhe deri gjendje paralize.

S'KA KOMENTE