Të prekurit nga diabeti në 35 vitet e fundit, katër herë më...

Të prekurit nga diabeti në 35 vitet e fundit, katër herë më shumë

45
SHPËRNDAJE

Rreth 422 milionë të rritur në mbarë botën vuajnë nga sëmundja e diabetit apo katër herë më shumë se në vitin 1980, referuar raportit të parë të OBSH-së në rang global, publikuar ditën e mërkurë.

Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nënvizon se përhapja në këto përmasa e kësaj sëmundje kronike lidhet kryesisht me obezitetin.

Në shkallë globale, OBSH-ja vlerësoi se 422 milionë të rritur janë të prekur nga diabeti në vitin 2014, krahasuar me 198 milionë në vitin 1980.

Kjo sëmundje prek në këtë mënyrë 8,5% të popullsisë në moshë madhore në mbarë globin ose dy herë më shumë se në vitin 1980, për shkak të rritjes së faktorëve të rrezikut, si mbipesha dhe obeziteti.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.