Shifra alarmante ne Fier te semureve nga “Diabeti”

Shifra alarmante ne Fier te semureve nga “Diabeti”

168
SHPËRNDAJE

Shtohen cdo dite muaj dhe vit rastet e reja e te semureve diabetik ne rrethin Fier. Mjekja endokrinolog ne Polikliniken Fier Mimoza Ismaili ka thene se vetem ne diten e pare te diagnostifikimit falas te kesaj semundje jane zbuluar dhjete raste te reja te prekur nga diabeti. 

Ajo eshte shprehur gjithashtu se ka nje shtim te numrit te rasteve te diabetikeve ne Fier ku ne nje muaj numri i diabetikeve shkon ne 50 raste dhe ne nje vit ne 600 raste te reja. Shifrat konsiderohen alarmante pwr vete faktin e numrit te rritur te personave te prekur nga diabeti ne raport me popullsine. Kjo semundje nuk kursen as moshat e reja ku me te predispozuar jane te rinjte ne mbi peshe.Shkak i kesaj semundje eshte kequshqyerja dhe jeta sedentare.

Neser eshte dita boterore ne lufte kunder semundjes se diabetit dhe ne simbol te kesaj dite jepen keshilla per te gjithe komunitetin per te pasur nje jete aktive dhe ushqime te kontrolluara.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.