Mjekët rekomandojnë syzet e diellit

Mjekët rekomandojnë syzet e diellit

66
SHPËRNDAJE

Mjekët rekomandojnë përdorimin e syzeve të diellit që në mënyrë efektive do të mbrojnë sytë nga rrezet e dëmshme UV (ultravioletë), e jo ato që “rrinë mirë”.

Çmimet e syzeve të diellit ndryshojnë nga disa euro deri në qindra euro.

Përdorimi i syzeve të diellit është më intensiv gjatë periudhës së pranverës dhe verës.

Profesoresha nga Fakulteti i Mjekësisë nga Universiteti 18 Mars në Çanakala, në veriperëndim të Turqisë, Arzu Taskiran Comez, ka thënë se gjatë periudhës kur dielli është më i fortë, duhet mbrojtje intensive për sytë nga rrezet e dëmshme UV.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.