Mberrijne 5545 vaksina anti-grip ne Fier

Mberrijne 5545 vaksina anti-grip ne Fier

253
SHPËRNDAJE

Kane mberritur 5545 dozat e para të vaksinës antigrip në DSHP Fier. Sipas shefes se epidemiologjise ne DSHP Fier Anila Moci vaksinat do te perdoren për bashkitë Fier , Patos e Roskovec, por një sasi vaksinash antigrip do të shkojnë edhe në burgun Fier. 

Sipas DSHP Fier kategorite perfituese per marrjen e vaksines jane personat e semure kronike dhw me problem ne rruget respiratore dhe kardiovaskulare . Megjithese situata e gripit nuk konsiderohet alarmante nga DSHP Fier shprehen se vaksina antigrip do te ishte rruga parandaluese dhe mbrojtese nga ky virus per tu marre nga i gjithe komuniteti. 

Edhe pse vaksinat jane te limituara dhe shteti nuk ofron vaksina per te gjithe ata qe duan te marrin ate ti drejtohen farmacive private. Kostua e nje vaksine antigrip kushton jo me shume se 1200 lek te reja.

 Në urgjencat e spitalit Fier dhe poliklinikës qëndrore Fier nga fillimi I këtij viti janë paraqitur për të marrë ndihmë mjeksore 426 shtetas por jo të gjithë kanë qënë te prekur nga gripi 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.