Fuqia antioksiduese e mjedrës

Fuqia antioksiduese e mjedrës

423
SHPËRNDAJE

Mjedra zë një rol të rëndësishëm për shëndetin falë të mirave përfituese të mëdha të këtij fruti antioksidues.

E pasur me minerale , vitaminat A dhe C, mjedra ruan organizmin dhe forcon sistemin imunitar. Ky frut me ngjyrë dhe me një aromë të këndshme, është i njohur që nga antikiteti duke luftuar plakjen e parakohshme.

Ja disa nga përfitimet e mjedrës:
I koncentruar me virtute– Vitamina A dhe C e pranishme tek mjedrat kontribuon për të përforcuar grupet e gjakut dhe të përimrëosojë mbrojtjen e organizimit, duke sulmuar stresin. Fuqia e antioksidantëve që gjenden tek mjedrat e bën një mbrojtës të mirë për rigjenerimin e lëkurës, lufton dëmet nga plakja e parakohshme dhe favorizon pastrimin e organizimit.

Përdor gjethet-  Tek mjedrat janë të vlefshme frutat , por edhe gjethet, të cilat mund të mblidhen gjatë sezonit. Duke i tharë dhe konservuar mund t’i përdorësh ato për çajra, duke luftuar infeksionet si dhe zvogëlimn e nivelit të sheqerit në gjak.

Aleat i grave- Mjedra mund t’i japë ndihmë shumë grave gjatë periudhës së shtatzënisë, tensionit, të përzierave etj. Tradicionalisht çaji me gjethet e mjedrës përdorej nga gratë që ishin afër lindjes, pasi besohej se ky frut ndihmonte në qetësimin e mitrës.

Efekti Detox- Nëse dëshiron të përgatitësh një çaj me efekt detox ,përgatit një çaj dhe ruaje në frigorifer për disa ditë. Më pas e përdor përdor për të lyer lëkurën. Falë përfitimeve antifiamator , mjedra qetëson irrritimet dhe favorizon eleminimin e toksinave.

Dietë për lëkurën-  Rrugë e lirë në sallatat e frutave dhe merendat me bazë mjedrën e freskët, kos dhe fruta të thata , e pasur me magnez dhe Omega tre.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.