Shefja e ISHP jep alarmin: Jemi në pikën më të lartë të...

Shefja e ISHP jep alarmin: Jemi në pikën më të lartë të rasteve pozitive që nga nisja e pandemisë

130
SHPËRNDAJE

Komiteti i Ekspertëve ka pasur sot mbledhjen e radhës, ku shefja e ISHP-së, Eugena Tomini, tha se jemi në pikën më të lartë të rasteve që prej nisjes së pandemisë.

Tomini tha se në vendin tonë, përvëç dy varianteve të Covid, Delta dhe Omicron, është duke qarkulluar në një masë të madhe dhe gripi, çka ka sjellë hera herës dhe ngatërrimin e simptomave.

Eugena Tomini:

Kemi një incidencë javore tepër të rritur, kjo rritje i atribuohettë dy varianteve Delta dhe Omicron, dhe mosrespektimit të masave në festat e fundvitit.

Në vend aktualisht qarkullon edhe varianti i gripit, incidenca një javore dhe dy javore, nuk kanë reflektuar një rritje të rasteve të shtrimeve spitalore, të cilat mbeten në të njëjtat shifra.

Kjo incidencë ka sjellë edhe pikun më të lartë të pandemisë në vendin tonë.

S'KA KOMENTE