Rritja e tensionit mes Rusisë dhe Ukrainës, rritet çmimi i gazit

Rritja e tensionit mes Rusisë dhe Ukrainës, rritet çmimi i gazit

107
SHPËRNDAJE

Pasi Moska njohur Luhanskun dhe Donjeckun si entitete të pavarura çmimi i gazit dhe i naftës në bursë ka shënuar rritje nëpër Evropë, duke shënuar rekorde prej 8 vitesh që nga lufta në Krime. 

Një ditë pas njohjes së rajoneve ukrainase të Luhanskut e Donjeckut si etnitete të pavarura nga Rusia, është reflektuar rritja e çmimi të gazit nëpër Evropë.

Sipas bursës së Londrës, të martën u regjistrua një rritje prej 10% të çmimit të gazit.

Çmimi i gazit për një metër kub u rrit në 935 dollarë në Holandë.

Kujtojmë se një javë më parë, në 15 shkurt, çmimi i gazit për mijë metër kub për herë të parë ra më shumë se 16% në 800 dollarë për herë të parë që nga fillimi i janarit.

Krahas gazit natyror edhe çmimi e naftës regjistroi rritje.

Të martën, çmimi i naftës bruto ishte më shumë se 97 dollarë për fuçi, për herë të parë që nga shtatorit i 2014. 

Njohja e Luhanskut nga Moska u reflektua edhe në goditjen e monedhës vendase të Ukrainës grivnja kundrejt dollarit.

S'KA KOMENTE