Rritet numri i grave shtatezene me Covid ne Fier , mjeku thirrje...

Rritet numri i grave shtatezene me Covid ne Fier , mjeku thirrje per kujdes!

472
SHPËRNDAJE

Vendi yne po perballet me nje vale infektimesh nga Covid19 ku cdo dite rregjistrohen shifra te larta. Edhe ne Fier ka nje numer te shtuar te rasteve te reja me Covid. Sipas Drejtorise se Njesise se Kujdesit Shendetesor ne Fier cdo dite rregjistrohen 30-36 raste pozitive.

Ne maternitetin Fier mjeku obsteter dhe president i urdherit te mjekut Besnik Brahimaj ka percjelle per grate shtatezene keshilla per kujdesin qe duhet te tregojne ne kete periudhe per te ruajtur vehten dhe foshnjat .

Qershor, Korrik jane kryer dhjetra teste te shpejta dhe tampone nga jane konstatuar 5 raste me Covid tek grate shtatezene. Brahimaj eshte shprehur se duke marre parasysh temperatueat e larta dhe prekjen nga Covid kjo situate komplikon jo vetem gjendjen e grave dhe te foshnjes por edhe nje situate alerti per stafin mjekesor dhe te nenave te tjera shtatezene te shtruar ne kete maternitet

S'KA KOMENTE