Rikthehet Covid 19 në Kinë/ 17 milionë banorë futen në izolim

Rikthehet Covid 19 në Kinë/ 17 milionë banorë futen në izolim

400
SHPËRNDAJE

Shtatëmbëdhjetë milionë banorë të qytetit jugor kinez të Shenzhen janë mbyllur pasi janë raportuar 66 raste të reja të koronavirusit, tha qeveria lokale, e cila gjithashtu mbylli distriktin e biznesit.

Autoritetet në qytetin e gjigantëve të teknologjisë si Huawei dhe Tensent u kanë kërkuar banorëve të qëndrojnë në shtëpi për shkak të rritjes së rasteve të infektimit me virusin Omicron.

Ditët e fundit autoritetet tashmë kanë mbyllur vendet e pa nevojshme dhe restorantet për shkak të rritjes së numrit të rasteve të infektimit.

Sot, Kina regjistroi 3,393 raste të infektimit me koronavirus, më së shumti brenda një dite që nga fillimi i epidemisë në shkurt 2020.

Për shkak të numrit të shpejtë të rasteve në të gjithë vendin, autoritetet kanë mbyllur shkollat ​​në Shangai dhe kanë mbyllur disa qytete në verilindje, ndërsa më shumë se dhjetë provinca po përpiqen të frenojnë pikat e nxehta lokale.

Yanji, një qytet me 700,000 banorë në kufirin me Korenë e Veriut, është plotësisht i mbyllur. Qyteti i madh i Jilin në verilindje është gjithashtu nën mbyllje të pjesshme, tha një zyrtar lokal.

Banorët e Jilin, të cilët regjistruan më shumë se 500 raste të virusit të tendosjes omicron, përfunduan sot gjashtë seri testesh të detyrueshme, thanë autoritetet lokale.

S'KA KOMENTE