Riatdhesohen 40 shtetas shqiptarë që hynë ilegalisht në Angli me gomone

Riatdhesohen 40 shtetas shqiptarë që hynë ilegalisht në Angli me gomone

87
SHPËRNDAJE

Më shumë se 40 kriminelë dhe emigrantë shqiptarë që u përpoqën të hynin në Britani me varkë, janë kthyer në vendin e tyre pasi janë dëbuar nga Britania e Madhe.

Njëfluturim i largimit të Home Office me 42 persona u pa duke u ulur në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës Nënë Tereza në kryeqytetin shqiptar, pasi u largua nga Britania e Madhe më herët gjatë ditës së sotme.

Ata përfshinin 32 kriminelë të cilët ishin dënuar me një total prej 89 vitesh burg për vepra, duke përfshirë furnizimin me drogë të klasës A dhe lehtësimin e hyrjes së paligjshme në vend.

Gjithashtu në aeroplan ishin gjashtë azilkërkues të dështuar dhe katër shkelës të tjerë të imigracionit, si ata që kishin kaluar vizën ose ata që kishin mbërritur më parë në Britani ilegalisht. Tre nga të larguarit kishin mbërritur fillimisht në këtë vend me një varkë të vogël nga Franca veriore, thanë burimet.
Ata u shoqëruan nga oficerët britanikë të Emigracionit dhe në ulje u pritën nga policia shqiptare.

Mendohet se ky është fluturimi i katërt në pak më shumë se një muaj që deporton shqiptarë në shtetin ballkanik

Në nëntor, shkelësit e huaj, të cilëve u ishte dhënë një dënim i kombinuar me më shumë se 24 vjet burg, ishin midis 26 shqiptarëve të dërguar në shtëpi.

Dhe pak më shumë se një javë më parë, 11 burra me një fletë të ngjashme rap të zymtë u dëbuan nga MB në vendin e tyre të origjinës.

Zyra e Brendshme konfirmoi se 32 nga ata që ishin në bordin e fluturimit të sotëm ishin kriminelë të deportuar për të qenë shkelës të huaj, ndërsa gjashtë ishin azilkërkues të dështuar dhe katër ishin shkelës jo azil.

Ai shtoi se tre nga të dëbuarit dihej se kishin mbërritur në MB duke kaluar Kanalin me varka të vogla. Ai tha se në mesin e shkelësve të huaj ishin njerëz të dënuar për prodhim dhe furnizim droge, posedim të një arme fyese, vjedhje, posedim të pronës kriminale dhe dëmtim të pronës.

Kishte gjithashtu shkelje për hyrjen në MB në shkelje të një urdhri deportimi dhe posedim të një dokumenti të rremë ose të marrë në mënyrë të parregullt imigracioni.
Largimet shënuan një hap në përpjekjet e ministrave për të larguar më shumë shqiptarë pasi kryeministri Rishi Sunak u zotua të largonte ‘mijëra’ në muajt e ardhshëm.

Ai zbuloi një plan me pesë pika për të trajtuar krizën e Kanalit javën e kaluar, duke përfshirë një sërë masash për të synuar të ardhurit shqiptarë.

Më shumë se 13,000 shqiptarë kanë mbërritur në Britani me varka të vogla që nga fillimi i vitit.
Ata tani përbëjnë rreth një në tre ardhje të Kanalit, pavarësisht se vendi i tyre është një aleat i sigurt i NATO-s që dëshiron të bashkohet me BE-në.

Një burim i Home Office tha: ‘Këta kriminelë shqiptarë janë kthyer aty ku e kanë vendin – në vendin e tyre. Ata kryen krime të rënda në MB dhe për këtë arsye nuk kanë të drejtë të qëndrojnë këtu. Qeveria nuk kërkon falje për largimin e tyre.

“Ne do të vazhdojmë të godasim kriminelët e huaj dhe ata që nuk duhet të jenë më këtu.”

S'KA KOMENTE