Reshjet e borës në vend, ARRSH apel drejtuesve të mjeteve

Reshjet e borës në vend, ARRSH apel drejtuesve të mjeteve

63
SHPËRNDAJE

Moti i keq ka përfshirë gjithë vendin, disa zona kanë qenë nën ndikimin e reshjeve të shiut dhe disa të tjera janë përfshirë nga reshjet e borës.

Me në të një postimi në rrjetin social “Facebook” Autoriteti Rrugor Shqiptar ka njoftuar se shume akse në veri të vendit janë bërë problematike për qarkullimin e mjeteve, për shkak të reshjeve të borës.

Në aksin Bogë-Theth në zonën e tuneleve vazhdon rënia e orteqeve duke sjellë vështirësi në qarkullim dhe pastrimin e rrugës.

Njoftimi i ARRSH:

Reshjet e shiut kanë vazhduar gjatë natës dhe në orët e para të mëngjesit

Kanë filluar reshjet e dëborës në Dardhë, në Llogara, në Krujë-Sarisalltik, në Ura e Zapodit Shishtavec në lartësi mbi 700 m, ku është punar me mjete borëpastruese dhe qarkullimi kryhet pa probleme

Në aksin Bogë-Theth në zonën e tuneleve vazhdon rënia e orteqeve duke sjellë vështirësi në qarkullim dhe pastrimin e rrugës

Kontraktorët me mjete e punëtorë kanë qenë në terren gjatë gjithë natës për të mbajtur qarkullimin në normalitet

Tregoni kujdes të shtuar gjatë drejtimit të mjetit në kohë me reshje, pajisuni me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtoni për në zonat malore, ulni shpejtësinë, respektoni sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore.

S'KA KOMENTE