Protesta kundër reformës së pensioneve

Protesta kundër reformës së pensioneve

40
SHPËRNDAJE

ransporti publik, metroja, autobusat, trenat si dhe anijet kaluan në paralizë sot në Greqi për shkak të një greve 48-orëshe të ndërmarrë nga sindikatat në formë proteste kundër dy projektligjeve mbi reformën e pensioneve dhe tatimin mbi të ardhurat.

Këto reforma janë një parakusht, referuar kreditorëve, BE-së dhe FMN-së, për shlyerjen e kredisë ndërkombëtare në përputhje me këstin e tretë dhënë vendit ballkanik korrikun e vitit 2015.

“Në Athinë, të gjithë mjetet e transportit publik janë jashtë funksionit sot, personeli i metrosë, tramvajit, autobusëve dhe trenave ndërurbanë do të vijojë grevën deri të dielën”, sipas sindikatës të tyre.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.