Orban: BE-ja i është dorëzuar Turqisë në krizën e refugjatëve

Orban: BE-ja i është dorëzuar Turqisë në krizën e refugjatëve

58
SHPËRNDAJE

BE-ja i është dorëzuar Turqisë në krizën e refugjatëve nën shtysën e Angela Merkel, me pasoja të paparashikueshme, denoncoi sot kryeministri hungarez, Viktor Orban.
Udhëheqësi drejtoi këtë lum kritikash kundër kancelares gjermane në një intervistë për të përjavshmen gjermane “Wirtschaftswoche”, ditën kur Merkel dhe disa liderë evropianë udhëtuan në Turqi për një vizitë delikate, me shpresën e arritjen së një marrëveshje të mundshme për çështjen e migrantëve që tashmë Ankaraja kërcënon për moszbatim e saj.
Me anë të marrëveshjes midis Brukselit dhe Ankarasë, nën ndikimin e Merkel, ne iu dorëzuam Turqisë. Një veprim i tillë nuk ka qenë asnjëherë pozitiv”, vlerësoi Orban, i cili vendosi barriera me tela me gjemba në Hungari kundër fluksit të refugjatëve dhe migrantëve.
“Siguria e Bashkimit Evropian nuk duhet besuar nën kujdesin e një fuqie të jashtme të BE-së”, u shpreh a

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.