Ministri Bajrami me rektorët, vizitë zyrtare në SHBA

Ministri Bajrami me rektorët, vizitë zyrtare në SHBA

53
SHPËRNDAJE

Ministri kosovar i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami së bashku me rektorët e universiteteve publike të Kosovës, do të qëndrojnë për një vizitë zyrtare studimore disaditëshe në SHBA.
Sipas axhendës së njoftuar sot, ministri Bajrami dhe rektorët e universiteteve publike do të marrin pjesë në “Samitin për Kosovën”, i cili do të organizohet në Universitetin “James Madison “ dhe në disa universitete tjera si të Harrisonburg,Virgjinias etj. Me këtë rast do të mbahen disa punëtori lidhur me avancimin e sistemit srsimor të Kosovës, me theks të veçantë në arsimin e lartë .

Në këto punëtori do të diskutohet për strategjitë per përmirësimin e shërbimeve financiare dhe planifikim strategjik e menaxhim të buxheteve nga ana e universiteteve.

Gjatë qëndrimit në SHBA, ministri Bajrami me bashkëpunëtorë në Washington do të zhvilloi një sërë takimesh me përfaqësues të Bankës Botërore e të USAID-it, të cilët me projekte të ndryshme po e ndihmojnë arsimin në Kosovë.

Ministri Bajrami gjithashtu do të ketë një takim edhe në Departamentin e Shtetit, ku do të diskutohet për zbatimin e skemës së bursave Fullbright, për të cilën me ambasadorit amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, kohë më parë ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.