Maqedoni: shpërbëhet Parlamenti, zgjedhjet më 5 qershor

Maqedoni: shpërbëhet Parlamenti, zgjedhjet më 5 qershor

24
SHPËRNDAJE

Në Maqedoni u shpall data e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 5 qershor, por partitë në opozitë deklarojnë, se ende nuk janë plotësuar kushtet për proces të ndershëm e demokratik elektoral.

Kryeparlamentari Veljanovski shpalli shpërbërjen e Parlamentit. “Ju falenderoj për bashkëpunimin dhe për punën e deritanishme në parlamentin e Maqedonisë”, u tha Velianovski bashkëpartiakëve të tij në sallë, që e pritën me ovacione këtë vendim. Veljanoski vendimin për zgjedhje të parakohshme pritet ta nënshkruajë më 15 prill, por kjo nuk nënkupton shtyrje të zgjedhjeve. Meqënëse Parlamenti u shpërbë, nuk ka asnjë lloj mundësie për shtyrje të datës së zgjedhjeve, pasi një vendim i tillë duhej të merrej në Parlament

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.