Erdogan shpall per 3 muaj gjendjen e jashtezakonshme

Erdogan shpall per 3 muaj gjendjen e jashtezakonshme

98
SHPËRNDAJE

Presidenti i Turqisë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për tre muajt në vijimpas grushtit të shtetit të dështuar natën e të premtes. Rexhep Tajip Erdogan tha se qytetarët nuk duhet të kenë shqetësimin me të vogël sa i përket demokracisë, sundimit të ligjit, të drejtat themelore të njeriut dhe lirive Gjendja e jashtëzakonshme do të mbrojë këto vlera nga sulmet kundër tyre, tha ai, në një fjalim në Ankara. Presidenti vlerësoi ata që u vranë duke luftuar kundër grushtit të shtetit si dëshmorë Kombi nuk do harroje kurrë trimërinë dhe sakrificën e atyre që humbën jetën e tyre, tha ai, duke e përshkruar heronj të trimërisë Z. Erdogan tha se vendet e huaja duhet të qëndrojnë jashtë çështjeve turke, duke shtuar: Ky komb ka të drejtë të përcaktojë vetë fatin e tij

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.