Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake ndaj Greqisë

Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake ndaj Greqisë

128
SHPËRNDAJE

Përkeqësohen marrëdhëniet mes Turqisë dhe Greqisë në lidhje me disa ishuj në detin Egje. Duke folur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të partisë, Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake ndaj Greqisë, teksa tha se nuk do të qëndrojnë duarkryq ndaj kërkimeve që Greqia ka nisur për gaz në detin Egje, shkruan media turke Hurriyet.

“Trimëria e këtyre shkon deri sa të shohin anijet tona ushtarake. Duhet të dinë se zona në detin Egje është po aq e rëndësishme për ne sa ç’është edhe operacioni ushtarak që po kryejmë tani në Afrin të Sirisë. Anijet tona ushtarake dhe avionët tanë do të bëjnë atë që ia kërkon detyra nëse nevojitet”- tha Erdogan.

Turqia dhe Greqia në vitin 1996 ishin në prag të shpërthimit të luftës për shkak të mospajtimeve mbi ishujt e pabanuar në Detin Egje, ndërsa këto tensione janë të pranishme edhe javët e fundit.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.