Putin mobilizon 300 mijë ushtarë shtesë dhe kercenon me arme berthamore

Putin mobilizon 300 mijë ushtarë shtesë dhe kercenon me arme berthamore

82
SHPËRNDAJE

Vladimir Putin lëshoi sot një kërcënim rrëqethës për përdorimin e armëve bërthamore kundër Perëndimit mbi Ukrainën, duke paralajmëruar liderët botërorë: “Unë nuk po bëj bllof”.

Despoti i dëshpëruar i dha një fjalim kombit rus, në të cilin njoftoi gjithashtu mobilizimin e pjesshëm të rezervave të tij ushtarake dhe referendumet në zonat e pushtuara të Ukrainës për t’i bërë ato pjesë të vetë Rusisë.

Putin më pas shtoi: “Nëse ekziston një kërcënim për integritetin territorial të vendit tonë dhe për të mbrojtur popullin tonë, ne sigurisht që do të përdorim të gjitha mjetet për ne – dhe unë nuk po bëj bllof.

“Ata që përpiqen të na shantazhojnë me armë bërthamore duhet të dinë se tavolina mund të kthehet kundër tyre.”

Lëvizja e vendos atë në një kurs përplasjeje me Kievin dhe mbështetësit e tij perëndimorë, të cilët tashmë kanë thënë se sulmet për të çliruar zonat nën kontrollin rus nuk do të ndalen dhe nuk do të njihen rezultatet e asnjë referendumi ‘të rremë’.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodrymyr Zelensky, tha këtë mëngjes se njoftimi i Putinit tregon se lufta po shkon kundër tij.

S'KA KOMENTE