Protesta të dhunshme në Athine.Një oficer policie plagoset rëndë

Protesta të dhunshme në Athine.Një oficer policie plagoset rëndë

316
SHPËRNDAJE

Një atmosferë lufte mbizotëronte deri para pak minutash në Nea Smyrni, me një oficer policie të grupit “Aksion” të shtrirë në rrugë të mbuluar me gjak dhe me kolegët e tij që kishin formuar një mur zjarri rreth tij, disa metra nga Avenue Syggrou në hyrje të Nea Smyrni.

Më parë, grupe protestuesish kishin rrethuar stacionin e policisë së rrethit, ku incidentet e dhunshme filluan me përplasje të vazhdueshme midis të rinjve dhe forcave të MAT. Në 18:00 pasdite filloi një demonstratë masive ku mijëra qytetarë shprehën indinjatën e tyre për dhunën e policisë dhe incidentet e dhunshme të dielën e kaluar.

https://fb.watch/47wkQ6WYFL/

Sidoqoftë, dëmtimi i rëndë i policit dhe fotot që e tregonin të shtrirë në rrugë të mbuluar me gjak, treguan fytyrën e vërtetë të konfliktit të dhunshëm dhe ku veprimi i pakujdesshëm i disa policëve çoi në konfliktin e të më dielës në sheshi qendror në Nea Smyrni.

Oficeri i policisë u plagos kur motorët e grupit “Aksion” iu afruan protestuesve që ishin pranë sheshit me statujën e Krisostomit të Smirnës, ku disa nga të rinjtë arritën të tërhiqnin policin nga motori i tij dhe ta hidhnin atë në tokë. Ai ishte polici i dytë që rrinte pas. Kolegu i tij vazhdoi marshimin me motor dhe disa metra më tej policia kuptoi se dikush po mungonte. Ata ndaluan dhe u kthyen përsëri për ta gjetur, por ishte e pamundur të afroheshe. Disa nga protestuesit e hodhën policin në rrugë dhe e rrahën. Përfundimisht, policia i zmbrapsi protestuesit dhe vendosi një mur zjarri rreth të plagosurit.

Marshimi nisi në sheshin Nea Smyrni në protestë të dhunës policore, dy ditë pas incidenteve që ndodhën në sheshin e zonës, me rrahjen e një qytetari në mesditë dhe akuzat për sjellje arbitrare nga policia. Me parullën “Kam dhimbje” mijëra qytetarë erdhën të protestojnë kundër incidenteve të barbarisë policore. Më parë, njerëzit u mblodhën në sheshin Nea Smyrni, pas një thirrje përkatëse, ndërsa makinat e policisë ishin rreshtuar rreth sheshit, dhe në vend ELAS. Ai gjithashtu mbante dy “Parrulla”.

Një turmë e madhe u mblodh, nga organizata të ndryshme dhe banorë të zonës së të gjitha moshave, ndërsa zemërimi mbizotëroi mbi incidentet e dhunës policore që ndodhën ditët e fundit. Me urdhër të policisië greke, shërbimet e tramvajit në zonën e N. Smyrni u ndaluan në orën 17:00, për shkak të turmave dhe itineraret u kryen në seksionet nga SEF në stacionin Medea / Mykali (kufizohet me N. Smyrni-P. Faliro), Voula-Medea / Mykali dhe SEF-Voula.

Në dy ditët e fundit ka pasur disa incidente të dhunës policore si në Panormou, ku kishte akuza, të cilat policia i mohon për sjellje krejtësisht arbitrare nga policët e grupit “Aksion”, ku u krye operacioni i pasuksesshëm për të rimarrë rektoratin e AUT-së por dhe rrahja e një qytetari në sheshin Nea Smyrni.

S'KA KOMENTE