Protesta ne Rumani kunder qeverise

Protesta ne Rumani kunder qeverise

185
SHPËRNDAJE

Kryeqyteti rumun, Bukuresht, ka parë një nga protestat më të mëdha anti-qeveritare, pasi u miratua një dekret që do të mund të lërë të lirë dhjetëra zyrtarëve të burgosur për korrupsion.
Një turmë prej të paktën 150,000 është raportuar jashtë zyrave të qeverisë, protesta ka pasur edhe në qytete të tjera.
Disa protestues në kryeqytetin hodhën fishekzjarre dhe bomba tymi drejt policisë që u përgjigj me gaz lotsjellës.
Qeveria e majtë, e udhëhequr nga kryeministri Sorin Grindeanu i Partisë Social Demokratike (PSD), thotë se është e nevojshme për të lehtësuar mbipopullimin në burgje.
Por, kritikët e zotit Grindeanu-së thonë se ai është duke u përpjekur të lirojë aleatët e dënuar për korrupsion.

S'KA KOMENTE