Policia e Shtetit: Padi ndaj gjyqtarit ne Fier per lirimin e protestuesit

Policia e Shtetit: Padi ndaj gjyqtarit ne Fier per lirimin e protestuesit

431
SHPËRNDAJE

Policia e Shtetit ka reaguar pas lirimit të disa protestuesve nga Gjykata e Fierit, mes të cilëve edhe nëpunësi i Bashkisë Mallakastër Pëllumb Isufaj, i cili sipas policisë goditi me gur në kokë një punonjës policie në krye të detyrës.

Përmes një deklarate, Policia e Shtetit thotë se do të ngrejë padi penale ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, Pirro Sota i cili dha vendimin.

Reagim i Policisë së Shtetit01drejtoria new

Vendimi i sotëm i gjyqtarit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, Pirro Sota, për të liruar nëpunësin e Bashkisë Mallakastër, që goditi me gur në kokë një punonjës policie në krye të detyrës, ka tronditur të gjithë Policinë e Shtetit.

Arroganca, shpërfillja ekstreme e ligjit dhe injorimi flagrant i provave të pakundërshtueshme dhe i raporteve të shërbimit të Policisë së Shtetit, që provonin atë që ka parë tashmë gjithë Shqipëria, janë të papranueshme.

Punonjësit e Policisë së Shtetit kanë mbrojtjen e veçantë të ligjit, gjatë ushtrimit të detyrës së tyre.

Rreziku për jetën e punonjësve të PSH, shtohet jo vetëm nga papërgjegjshmëria e elementëve kriminalë, por edhe e gjyqtarëve të lidhur me krimin.

Policia e Shtetit e ka dëshmuar me gjakun e qindra dëshmorëve, përgjegjësinë e saj publike dhe nuk mund të pajtohet me vendime skandaloze të ndonjë gjyqtari të papërgjegjshëm, vendime të cilat jo rrallë herë kanë lënë të pandëshkuar jo vetëm autorët e plagosjeve ndaj policëve, si rasti aktual i Fierit, por edhe vrasësit e tyre.

PSH do të ndërmarrë të gjitha masat ligjore si për të mbrojtur jetën e punonjësve të saj, ashtu dhe për të vënë përpara drejtësisë bashkëpunëtorët e krimit, edhe kur këta mbajnë të veshur padrejtësisht mantelin e gjyqtarit.

Policia e Shtetit do të depozitojë padi penale ndaj gjyqtarit Sota, si dhe do të referojë pranë organeve të Vettingut dokumentacionin që provon absurditetin e vendimit të tij.

S'KA KOMENTE