Pesë të plagosur dhe 30 të helmuar nga zjarri ne ITALI

Pesë të plagosur dhe 30 të helmuar nga zjarri ne ITALI

345
SHPËRNDAJE

Pesë persona u plagosën, përfshirë një vajzë, dhe 30 u helmuan nga tymi, pasi një zjarr i madh shpërtheu në pjesën jugore të qytetit të Pescara, rajoni Abruzzo.

800 njerëz nga shtëpia e pleqve, manastiri i murgeshave, shumë vendas nga shtëpitë e tyre dhe të gjithë turistët në atë pjesë të bregdetit u evakuuan.Zona e mbrojtur, rezerva natyrore Pineta Danunciana, u dogj.

Tani për tani, është përcaktuar se zjarri ka filluar nga tre vende të ndryshme, që është një shenjë pothuajse e sigurt që është vënë qëllimisht.

Prokuroria e Pescara -s e ka hapur çështjen dhe hetimi duhet të përcaktojë nëse është pjesë e zjarrvënësve apo llogaritë e kriminelëve që po përpiqen të ndryshojnë kategorizimin e tokës me zjarre janë në prapavijë.

Sidoqoftë, në Itali, ekziston një ligj që ndalon përdorimin e tokës që është shkatërruar nga zjarri.

Sipas ligjit, qëllimi duhet të mbetet i njëjtë si para zjarrit.

Zjarret janë ndezur edhe në pjesë të tjera të Italisë, në Sicili, Sardenjë dhe Abruzzo, 15 zjarre aktive të ndezura nga erërat e nxehta.

Mbrojtja civile ka marrë 43 thirrje për ndihmë në 24 orët e fundit.

S'KA KOMENTE