Përplasje mes sekretarit amerikan dhe kongresmenit për shpalljen e Berishës ‘non-grata’

Përplasje mes sekretarit amerikan dhe kongresmenit për shpalljen e Berishës ‘non-grata’

104
SHPËRNDAJE

Përplasje mes sekretarit amerikan dhe kongresmenit për shpalljen e Berishës ‘non-grata’

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken foli të hënën për një shpjegim se pse Departamenti i Shtetit nuk ka prodhuar prova për të mbështetur akuzat e tij për korrupsion kundër ish-Kryeministrit shqiptar Sali Berisha, një aleat i njëhershëm i SHBA-ve në përpjekjet për të promovuar demokracinë në Ballkan.

“Për shumë njerëz, kjo në dukje nuk erdhi nga askund,” tha Republikani Lee Zeldin në lidhje me njoftimin e Z. Blinken gjatë muajit të kaluar ku lajmëronte se Z. Berisha, gruaja e tij dhe dy fëmijët e tyre të rritur janë ndaluar të hyjnë në SHBA. për shkak të përfshirjes së ish kryeministrit Berisha në afera korruptive.

Në seancën dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, Z. Blinken mbrojti veprimin, por nuk ndaloi së ofruari prova për të mbështetur pretendimin kundër Z. Berisha, i cili ka bërë tituj ndërkombëtarë duke pretenduar se lëvizja e sekretarit të shtetit kundër tij ishte bazuar në “Politikat e mbështetura nga aktivisti liberal miliarder George Soros”.

“A keni pasur ndonjë komunikim ju ose dikush në emrin tuaj me z. Soros ose dikë në emër të tij?”– pyeti kongresmeni Zeldin.

“Unë nuk kam pasur, nuk mund të flas për të gjithë deparatamentin e shtetit, por unë nuk e kam bërë” u përgjigj sekretari i shtetit Anthony Blinken.

Gjatë seancës së së hënës, e cila u përqendrua ndryshe në kërkesën e buxhetit të Departamentit të Shtetit për vitin 2022, Z. Zeldin sugjeroi që departamenti ka një përgjegjësi të jetë transparent me prova sa herë që nivelet e akuzave për korrupsion kundër një ish-kreu të shtetit.

“Unë u përpoqa të bëja disa hulumtime se çfarë lloj informacioni të ri përfshinte [z. Korrupsioni i Berishës dhe unë nuk gjeta asgjë,”tha Z. Zeldin. “Atëherë ku duhet të shkojë dikush? Një anëtar i medias, le të themi, dëshiron të gjejë informacione sepse tani po ndodhin disa para dhe prapa midis Departamentit të Shtetit, vendimeve tuaja mbi sanksionet ndaj tij dhe familjes së tij, si dhe mbrojtjes së z. Berisha. Ku do të shkonte një anëtar i medias për të marrë informacion se çfarë korrupsioni i referoheni? “

Z. Blinken dëshmoi se pretendimet për korrupsion kishin ndjekur protokollet normale të Departamentit të Shtetit, duke përfshirë një rishikim nga avokati. “Unë nuk kam asgjë [përtej kësaj] për të ndarë tani,” tha ai. “Por unë do të isha i lumtur të vija dhe të sigurohesha që ne ta ndajmë atë me ju dhe këdo tjetër që është i interesuar.”

Një ish zyrtar i lartë i SHBA, i cili foli në kushte anonimiteti, u tërhoq përsëri kundër dëshmisë së sekretarit të shtetit.

“Mënyra në të cilën ai tha se erdhi kjo nuk është e qartë,” tha zyrtari, i cili kërkoi të mos përmendej me emër në këtë artikull sepse ata nuk ishin të autorizuar të flisnin për këtë çështje.

“Ky pretendim kundër z. Berisha që Z. Blinken nxori jashtë i befasoi të gjithë në zyrën evropiane”, tha zyrtari për Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit.

“Nëse procesi që përshkroi Z. Blinken kishte ndodhur në të vërtetë, të tjerët nga lart dhe poshtë zinxhirit komandues diplomatik të SHBA do të ishin përfshirë në verifikimin e një pretendimi si ky përpara se të bëhej publik,” tha zyrtari. “Por këto pretendime erdhën nga lart poshtë, jo nga poshtë lart”.

Z. Blinken, ndërkohë, e referoi Z. Zeldin në Byronë e Departamentit të Shtetit për Çështjet Legjislative dhe anëtarët e medias në Zyrën e Zëdhënësit.

“Unë mendoj se sigurisht, çdokush nga media mund të bëjë pyetjen, për shembull, në informimet që bëjmë çdo ditë në Departamentin e Shtetit dhe të marrim çfarëdo informacioni që është në dispozicion të publikut”, tha ai.
Sidoqoftë, Departamenti i Shtetit nuk pranoi të jepte detaje për të mbështetur pretendimin kundër z. Berisha kur u pyet nga The Times përpara botimit të artikullit të gazetës më 28 maj bazuar në intervistën me ish-kryeministrin shqiptar.

Një zëdhënës i departamentit tha në kushte anonimiteti se z. Blinken kërkohet të identifikojë çdo zyrtar dhe anëtarët e familjes së tij të ngushtë nëse departamenti merr informacion të besueshëm që pretendon korrupsion ose shkelje të të drejtave të njeriut.

Z. Berisha ka qenë për vite me zë të lartë në kundërshtimin e tij ndaj Z. Soros dhe pretendon se ai është viktimë e një fushate politike të sjellë nga një rrjet i organizatave joqeveritare në të gjithë Shqipërinë dhe kombet e tjera të Ballkanit të mbështetur nga Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të Z. Soros.

Balkan Insight, një faqe e mirë e respektuar e gazetarisë hulumtuese rajonale, ka vërejtur se hungarezo-amerikani Z. Soros është “shpesh shënjestra e teorive të komplotit”.

Mes atyre që kanë fajësuar miliarderin amerikan është Adriatik Llalla, një ish-prokuror i përgjithshëm shqiptar të cilin administrata Trump e shpalli persona non grata dhe akuzoi për “korrupsion të rëndësishëm” në 2018. Përfaqësuesit e z. Soros nuk iu përgjigjën një kërkese për komente nga The Times përpara botimit të artikullit të The Times më 28 maj.

S'KA KOMENTE