Përgjimi për një grup trafikantësh në Fier, zbuloi vendndodhjen e Nuredin Dumanit....

Përgjimi për një grup trafikantësh në Fier, zbuloi vendndodhjen e Nuredin Dumanit. Dy mjekë dyshohet se e ndihmuan për plagën

949
SHPËRNDAJE

NË SHËNJESTËR/ PJESA E PARË
Shqiptarët ishin gjithë sy e vesh nga SPAK, pas kërkesës që iu bë Kuvendit paraditen e së martës për të marrë autorizimin për arrestimin e deputetit socialist Allqi Bllako, si i dyshuar për korrupsion në lidhje me aferën e inceneratorëve, kur në Elbasan u shënua një ngjarje, në dukej jo shumë e rëndësishme.
Njoftimet e para flisnin se ishte qëlluar në drejtim të një automjeti tip “BMV X5”, që rezultoi të ishte e pajisur me targa të vjedhura në Durrës, në qershor të 2021.
Automjeti kishte shenja plumbash. 13 gëzhoja u sekuestruan në vendin e ngjarjes. Orët në vijim do të nxirrnin në dritë detaje se në qendër ishin dy nga personazhet më shumë të shumëkërkuar të drejtësisë, Talo Çela dhe Nuredin Dumani, dikur miq për kokë e tashmë armiq të përbetuar, që ndjekin këmba këmbës njëri tjetrin për ta ekzekutuar.
Dyshimet u ngritën kur brenda automjetit që u gjet tek kryqëzimi i Urës së Zezë, u zbulua një karikator kallashnikovi, një bidon me benzinë, dorashka, kapuça dhe xhupa tre rinj.
Dukej qartazi që ai automjet ishte përgatitur për të kryer një atentat.
Por, kush udhëtonte brenda tij? Kush e goditi këtë automjet? Përse u rizgjuan sërish bandat rivale në Elbasan?
Një hetim që po prokuroria e Elbasanit po kryente për një grup trafiku në Fier, zbuloi edhe drejtimin se nga ishte larguar personi që drejtonte makinën.
Në përgjime dëgjoheshin të flisnin persona të shqetësuar, sepse i plagosuri kishte nevojë për ndihmë mjekësore.
RENEA dhe forcat speciale u drejtuan drejt Fierit sepse kuptuan se duhet të viheshin në kërkim të Nuredin Dumanit.
Me ndihmën e të dashurës së tij nga Kosova, e cila kishte marrë me qira një apartament në Fier, shumë pranë spitalit, i shumëkërkuari mendohet se strehohej në atë zonë prej kohësh.
Edhe mbrëmjen e së martës, ai vendosi të strehohej në atë banesë sekrete dhe të mjekohej. Plumbi e kishte kapur në shtyllë kurrizore. Ai u gjet nga RENEA i zhveshur dhe me plagë të mjekuar. Dyshimet bien mbi bluzat e bardha. Të paktën dy mjekë, dyshohet se i dhanë ndihmë, kundrejt pagesës.
Por kë do të godiste Nuredin Dumani dhe si e zbuloi kundërshtari i tij i përbetuar Talo Çela?
Hetuesit besojnë deri në këtë fazë, se ai do të ekzekutonte një lidhje të Talo Çelës. Ky i fundit, është një emër i njohur për drejtësinë, e dhjetëra akuza të rënda mbi supe, që nga mega grabitja në Rinas, e deri tek vrasjet e atentatet mafioze.
Por, teksa priste shënjestrën e tij, ndaj automjetit ku udhëtonte Nuredin Dumani u qëllua me breshëri kallashnikovi. Gëzhojat janë të të njëjtit kalibër, model 56 kallashnikov. Por akti i ekspertimit pritet të saktësojë nëse janë qitur nga një apo dy armë.
Dyshimet janë se ai u tradhtua nga brenda grupit. Talo Çela u informua se armiku i tij kishte dalë në lëvizje dhe nxitoi ta gjente e godiste. Nëse veproi vetë apo nxori ushtarët kjo mbetet të sqarohet nga hetimi.

S'KA KOMENTE