Përdhunoi dhe dogji të gjallë 12-vjeçaren në pragun e shtëpisë, rihapet çështja...

Përdhunoi dhe dogji të gjallë 12-vjeçaren në pragun e shtëpisë, rihapet çështja e shqiptares në Greqi

698
SHPËRNDAJE

Ngjarja e 2011, kur 12-vjeçarja Zeneida Selimai nga Kamina vdiq në një mënyrë të tmerrshme kur në përpjekje për t’i shpëtuar përdhunuesit të saj, ai e mbuloi atë me terpentinë dhe i hodhi një çakmak duke e djegur të gjallë.

Çështja mund të ketë mbetur e pazgjidhur për të paktën një dekadë, por detajet e 59 -vjeçarit Adrian Zeko , i cili u arrestua me akuza për përdhunim në dhjetor dhe për veprime seksuale me një të mitur kanë zgjuar kujtime makthi në familjen e Zeneidës.

Zeko jetonte në një apartament afër me atë të familjes Selimai në Kaninë dhe menjëherë pas vdekjes së Zanedës ai u largua dhe askush nuk e dinte adresën e tij të re.

Pas arrestimit dhe publikimit të detajeve të tij nga Policia greke pas një urdhri përkatës të Prokurorisë së Pireut, prindërit vendosën të fillonin procedurat në mënyrë që dosja e çështjes të rihapej.

Sipas informacionit nga protothema.gr , çështja e vdekjes tragjike të 12-vjeçares është në fazat e fundit, pasi hetuesi i Pireut po zhvillon një hetim në mënyrë që të mbledhë informacione për atë që ndodhi atë mëngjes fatal. Kështu që në ditët në vijim, 59-vjeçari Adrian Zeko pritet të dëshmojë para hetuesit se çfarë di për çështjen, pasi që sipas historisë, ai ishte ai që pa vajzën e vogël duke u djegur në hyrje të banesës. ndërtesë në rrugën Kallikratida.

Sipas protothema.gr , kriminologia Gianna Panagopoulou, familja e 12-vjeçares ka bërë një luftë të madhe për të justifikuar kujtimin e fëmijës së saj: “Ne po luftojmë fort për të sjellë prova para drejtësisë për të ndriçuar çështjen e vajzës së re të Zenida. Ne tashmë jemi në proces të marrjes në pyetje dhe në emër të familjes duket se mbështesim akuzën e vrasjes me dashje në një gjendje të qetë mendore dhe zjarrvënie “.

Kronika e çështjes

Çështja u rikthye në publik nga shfaqja e Aggeliki Nikolouli “Dritë në tunel”, ku sipas kronikës ishte e premte, 23 shtator 2011, kur prindërit e Zeneida Selimai nga Shqipëria lanë shtëpinë e tyre në Rruga Kallikratida për të shkuar në punë. Gjyshi shoqëroi djalin më të ri të familjes në shkollë dhe 12-vjeçarja mbeti vetëm në shtëpi.

Autori i krimit me sa duket u fut në banesë dhe u përpoq të përdhunonte vajzën e vogël fatkeqe. Ajo arriti të shpëtonte nga thonjtë e tij dhe e zhveshur nga beli lart, ajo filloi të zbresë shkallët për të dalë në rrugë dhe të kërkojë ndihmë.

Autori i saj i vuri flakën dhe fëmija u dogj i gjallë . Disa ditë më vonë ajo iu nënshtrua djegieve të saj. Në ditët e para të incidentit, autoritetet folën për vetëvrasje. Pastaj ata “panë” vrasjen e fëmijës dhe fajësuan gjyshin e saj. Sidoqoftë, në proces ai u la i lirë.

Një fqinj dhe dëshmitar i ngjarjes ishte Zeka, autoritetet e të cilit botuan kohët e fundit një foto duke e akuzuar atë për përdhunimin e një vajze të vogël. Sipas ekzaminuesit mjekësor, zjarri u shkaktua nga autori i krimit për të “fshehur” provat që do të tradhtonin krimin e tij seksual sepse disa gjurmë u gjetën në organet gjenitale të fëmijës.

S'KA KOMENTE