Pentagoni: Rusia ka 92% të fuqisë luftarake brenda Ukrainës

Pentagoni: Rusia ka 92% të fuqisë luftarake brenda Ukrainës

74
SHPËRNDAJE

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane ka informuar gazetarët se si Pentagoni i sheh zhvillimet në ditën e nëntë të pushtimit të Rusisë në Ukrainë.

BBC ka renditur disa pika nga analiza e Pentagonit.

-Rusia ka lëshuar më shumë se 500 raketa që nga fillimi i pushtimit dhe 92% e fuqisë luftarake të para-skenuar të Rusisë është tani brenda Ukrainës.

-Përparimi kryesor i forcave ruse në veri të Kievit është ende rreth 25 km (16 milje) jashtë qytetit

-Forcat ruse janë rreth 10 km nga qendrat e qytetit të Chernihiv dhe Kharkiv

-Në jug, luftimet e ashpra janë ende duke u zhvilluar në Kherson, i cili thuhet se ka rënë nën kontrollin rus – një pretendim që zyrtarët amerikanë nuk ishin në gjendje ta verifikonin.
-Aktualisht ka luftime brenda Mykolaiv, në veri-lindje të Odessa

-SHBA nuk vlerëson se rusët janë në Mariupol – por Moska ka ndërmend të rrethojë Mariupolin nga veriu dhe nga bregu.

-Sulmi në termocentralin bërthamor Zaporizhzhya tregon “pamaturinë” e pushtimit rus, dhe sipas vlerësimeve të SHBA nuk ka rrjedhje radioaktive deri më tani nga termocentrali.

S'KA KOMENTE