Paralajmërimi i Ukrainës: Evropa mund të goditet nga një rrezatim shkatërrues

Paralajmërimi i Ukrainës: Evropa mund të goditet nga një rrezatim shkatërrues

273
SHPËRNDAJE

Evropa mund të goditet nga një rrjedhje rrezatimi të çliruar nga zona bërthamore e Çernobilit, pasi trupat ruse ndërprenë energjinë elektrike. Paralajmërimi ka ardhur nga autoritetet Ukraine. Centrali, i cili u sulmua nga forcat ruse muajin e kaluar, nuk ka furnizim me energji elektrike pasi trupat ndërprenë linjat që lidhin atë me rrjetin kombëtar.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba paralajmëroi: “Pas kësaj, sistemet e ftohjes së objektit të depozitimit të karburantit bërthamor të shpenzuar do të ndalojnë, duke bërë që rrjedhjet e rrezatimit të jenë të pashmangshme”.
Më herët, kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës tha se nëse ndërprerja e energjisë elektrike shkakton një rrjedhje, ajo mund të dërgojë materiale radioaktive në ajër.

Energoatom paralajmëroi: “Reja radioaktive mund të zhvendoset nga era në rajone të tjera të Ukrainës, Bjellorusisë, Rusisë dhe Evropës”.
Kompania tha se ka rreth 20,000 asamble të karburantit të shpenzuar që nuk mund të mbahen të freskëta në mes të ndërprerjes së energjisë.
Kuleba bëri thirrje për një armëpushim urgjent nga Rusia në mënyrë që inxhinierët të mund të hyjnë për të rivendosur linjat jetike të energjisë.
Mbikëqyrësi i OKB-së, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike tha se Rusia “ka shkelur shtyllën kryesore të sigurisë për të siguruar furnizim të pandërprerë me energji elektrike”.

Megjithatë, ai tha se aktualisht “nuk sheh asnjë ndikim kritik në siguri” dhe hodhi poshtë frikën për një rrjedhje të menjëhershme rrezatimi.
Agjencia shtoi: “Ngarkesa e nxehtësisë e pishinës së ruajtjes së karburantit të shpenzuar dhe vëllimi i ujit ftohës që përmbahet në pishinë është i mjaftueshëm për të ruajtur heqjen efektive të nxehtësisë pa pasur nevojë për furnizim me energji elektrike”.
Ushtarët rusë pushtuan Çernobilin – vendi i fatkeqësisë më të madhe bërthamore në botë në vitin 1986 – pas sulmit nga Bjellorusia muajin e kaluar.

Punëtorët e uzinës supozohet se po mbahen “peng” në kushte të këqija dhe janë detyruar të punojnë 13 ditë rresht pa pushim – duke rritur më tej frikën e sigurisë.

Doli gjithashtu se rusët kishin çaktivizuar paralajmërimet e sigurisë dhe kishin ndërprerë transmetimin e të dhënave.
Rrjedhimisht autoritetet nuk e dinë se çfarë niveli aktual i rrezatimit në vend, tha ministri i energjisë i Ukrainës, Herman Halushchenko.

S'KA KOMENTE