Olaf Scholz zyrtarisht kancelar i Gjermanise

Olaf Scholz zyrtarisht kancelar i Gjermanise

59
SHPËRNDAJE

Për herë të parë pas 16 vitesh, Gjermania do të ketë një Kancelar të ri.

Bëhet fjalë për Olaf Scholz, kandidati Social-Demokrat,  zyrtarisht do të drejtojë vendin pas Angela Merkel. Kjo ka ardhur  pas arritjes së marrëveshjes me partitë e tjera të koalicionit, që ishte i domosdoshëm për krijimin e qeverisë së re.

Mendohet Schloz të bëjë betimin muajin e ardhshëm.  Scholz do të marrë më në fund drejtimin e vetëm të qeverisë gjermane, teksa pritet të përballet me krizën e koronavirusit, por edhe kriza të tjera si ajo me emigrantët në Bjellorusi dhe konflikti mes Ukrainës e Rusisë.

S'KA KOMENTE