OBSH miraton përdorimin e vaksinës kineze Sinovac

OBSH miraton përdorimin e vaksinës kineze Sinovac

79
SHPËRNDAJE
FILE PHOTO: A medical worker holds a dose of the Sinovac vaccine at a district health facility as Indonesia begins mass vaccination for the coronavirus disease (COVID-19), starting with its healthcare workers, in Jakarta, Indonesia January 14, 2021. REUTERS/Willy Kurniawan/File Photo

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të martën se ka miratuar një vaksinë COVID-19 të bërë nga prodhuesi i ilaçeve Sinovac Biotech (SVA.O) për listën e përdorimit emergjent, duke hapur rrugën që një dozë e dytë e vaksinës kineze të përdoret në vendet e varfra.

Një listë emergjente e OBSH-së është sinjal për rregullatorët kombëtar mbi sigurinë dhe efikasitetin e një produkti. Ai gjithashtu do të lejojë që vaksina të përfshihet në COVAX, programi global për të siguruar vaksina kryesisht për vendet e varfra, e cila përballet me probleme të mëdha furnizimi për shkak të një pezullimi të eksportit indian.

Paneli i pavarur i ekspertëve tha në një deklaratë se rekomandoi vaksinën e Sinovac për të rriturit mbi 18 vjeç, me një dozë të dytë 2-4 javë më vonë. Nuk kishte asnjë kufizim të sipërm të moshës pasi të dhënat sugjerojnë se ka të ngjarë të ketë një efekt mbrojtës tek njerëzit e moshuar.

Në lidhje me këtë ka reaguar dhe Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila mirëpriti lajmin e OBSH-së.

S'KA KOMENTE