Një javë nga tërmeti në Turqi e Siri, mbi 34 mijë viktima

Një javë nga tërmeti në Turqi e Siri, mbi 34 mijë viktima

72
SHPËRNDAJE

Një javë pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë, ekipet janë ende duke nxituar për të shpëtuar viktimat që mund të jenë gjallë nën rrënoja edhe pse agjencitë e ndihmës dhe autoritetet paralajmëruan se shanset për të gjetur të mbijetuar po bëhen gjithnjë e më të pamundura.

Pas 167 orësh, një burrë u shpëtua nga mbeturinat në Antakya, në provincën Hatay të Turqisë jugore, tregon video e CNN Turk. Burri shihet duke u ngritur nga punonjësit e shpëtimit, të cilët më pas i përqafon.

Më herët të dielën, një grua 55-vjeçare u nxor nga rrënojat pas 159 orësh, ndërsa një grua 85-vjeçare u shpëtua pas 152 orësh e bllokuar në atë që nipi i saj e përshkroi si një zgavër rreth 30-40 centimetra (11- 16 inç) i gjerë, sipas CNN Turk.

Dy persona – një burrë 25-vjeçar sirian dhe një fëmijë – u shpëtuan gjithashtu në Hatay rreth 151 dhe 152 orë pas goditjes së tërmetit, thanë zyrtarët lokalë të dielën.

Burri u shpëtua pasi ekipet e reagimit zbuluan zhurma poshtë mbeturinave gjatë kryerjes së një studimi në rrënojat e një ndërtese apartamentesh në Antakya, sipas zyrtarëve.

Teknologjia u përdor nga ekipet për të gjetur fëmijën, mosha e të cilit nuk u bë e ditur.

Të paktën 41 persona u shpëtuan nga rrënojat në Turqi midis orës 141 dhe 163 pas goditjes së tërmetit, njoftoi të hënën agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

Më shumë se 34,000 njerëz janë konfirmuar të vdekur në të gjithë Turqinë dhe Sirinë, ku përpjekjet e ndihmës janë komplikuar nga lufta civile e gjatë. Operacionet e shpëtimit kanë përfunduar në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të Sirisë, tha të premten organizata vullnetare e Helmetave të Bardha.

S'KA KOMENTE