Ne FIER 144 kandidatura per te zgjedhur 16 deputet ,ja sa zgjedhez...

Ne FIER 144 kandidatura per te zgjedhur 16 deputet ,ja sa zgjedhez jane rregjistruar

812
SHPËRNDAJE

Ka nisur prej dje zyrtarisht fushata elektorale ne Shqiperi per zgjedhjet e 25 prillit. Qarku Fier ne keto zgjedhje ka rregjistruar 403 102 zgjedhes qe do ti drejtohen kutise se votimit ne 25 prill per te zgjedhur 16 deputet per ne kuvendin e ri .
Ne listat per kandidat te qarkut Fier ne liste emrat e Zvendes kryeministrit Erion Brace qe kryeson listen e PS te ketij qarku duke vijuar me emrin e kreut te kuvendit Gramoz Ruci i 10 -ti ne kete liste si dhe e Zvendes ministrit te mbrojtjes Petro Koci i dyti ne liste. Kjo eshte lista e plote e kandidateve te PS
Fieri ka 16 mandate, PS ka kandiduar:

Erion Braçe
Petro Koçi
Lindita Buxheli
Bashkim Fino
Baftiar Zeqo
Antoneta Dhima
Bujar Çela
Ismet Beqiraj
Tatjana Pirro
Gramoz Ruçi
Robert Bitri
Mirza Petushi
Arber Arapi
Sokol Krasniqi
Esiola Hoxha
Erges Krakolli
Adela Hysenaj
Nimet Musai

Nderkohe ne listen e kandidateve te Partise Demokratike dhe kualicionit te djathte emri i pare qe kryeson ketw liste eshte ai i ish ministri i drejetesise Enkelejd Alibeaj. Ndersa ne listen e LSI spikat emri i kryetares se kesaj Force Monika Kryemadhi

Prej dt 21 Mars jane shpallur listat perfundimtare te zgjedhezve ne te gjitha Bashkite e Qarkut Fier. Ne nje interviste me Prefektin e Qarkut Fier Baki Bala listat perfundimtare te zgjedhezve vijne me ndryshime nga ato te zgjedhjeve te kaluara ku nw disa bashki ka rritje te numrit te zgjedhezve apo reduktim .Sipas te dhenave te referuara nga keto lista rezulton se numri i zgjedhezve eshte rritur me 12 mije votues nga zgjedhjet e fundit ne Qarkun Fier duke rregjistruar sot 403 102 zgjedhes. Vetem ne Bashkine Fier numri i zgjedhezve shkon ne 165. 045 ndersa ne zgjedhjet e 2017 ishte 158 489 , pra ka nje rritje me gati 6556 zgjwdhes me shume

Numri i qendrave te votimit ne Bashkine Fier jane 222

Rritje te numrit te zgjedhezve jane reflektuar edhe ne Bashkine Patos ku ne listat perfundimtare jane 34515 zgjedhes qe do te votojne ne 48QV . Ne 2017 kjo bashki kishte 34265 zgjedhes

Bashkia Roskovec 25276….34qv

Bashkia Mallakaster 31065….52qv ne 2017 kjo bashki kishte 32147 zgjedhes

Bashkia Lushnje 104 249… 155 qv

Bashkia Divjak 42952….. 67 qv ne 2017 kishte 41 796

Qarku Fier ka 9 Zona Zgjedhore dhe 578 QV

3 Fieri , 2 Lushnja , Divjake, Mallakaster , Patos, Roskovec nga 1

Po kaq jane percaktuar edhe Vendet e Numerimit te Votave (VNV .9)
Prefekti i Qarkut Fier me nisjen e fushates elektorale eshte shprehur se forcat politike besohet se do te shfaqin maturi per nje fushate te qete dhe zbatuar masat anticovid.Kjo fushate eshte e vecante nga te tjerat per shkak te kushteve te pandemise nderkohe qe per ektw qellim nga ana e drejtorise se shendetit publik jane marrw masat per zhvillimin e nje procesi qe do te siguroj mbi te gjitha shendetin e qytetareve

PArtia Socialiste 18 kandidate

Partia Demokratike 18 kandidate

LEVIZJA SOCIALISTE PER INTEGRIM 18 kandidate

Levizja Demokratike Shwiptare e Myslym Murrizit 18 kandidat

Partia Nisma Thurja e Rudina Hajdarit dhe Napolon Laska 18 kandidate

Levizja e Re 18 kandidate

Bindja demokratike e Astrit Patosit 18

Partia per Ndryshim e Jozefina Topallit 18

Ne total 144 kandidat per 16 deputet

S'KA KOMENTE