Ne 2020 Virgin Galactic nis turistet e pare ne hapesire

Ne 2020 Virgin Galactic nis turistet e pare ne hapesire

89
SHPËRNDAJE

Nga SpaceX në Blue Origin, disa kompani private hapësinore janë në një garë për të qenë të parat që dërgojnë turistët në hapësirë.

 

Tashmë Virgin Galactic ka marrë një epërsi të vogël në garë, pasi nisi programin e trajnimit për turistët që tashmë kanë paguar 200,000 paund për të udhëtuar drejt hapësirës.

Programi, i quajtur Programi i Gatishmërisë së Astronautëve, po zhvillohet në HQ Global Armor në Baltimore. George Whitesides, CEO në Virgin Galactic, tha: Paraqitja e Programit tonë të Gatishmërisë së Astronautëve për klientët tanë të parë shënon një pikë emocionuese në udhëtim ndërsa ne shkojmë më afër fillimit të shërbimit tregtar.

Ky është një hap i rëndësishëm në proces për të siguruar që klientët tanë janë të përgatitur dhe të pajisur me njohuri dhe trajnime që do të ndihmojnë që ata të shijojnë çdo sekondë të fluturimit hapësinor, që shpresojmë se do të shkojë përtej pritshmërive, u shpreh kompania.

Programi do të fillojë duke i përshtatur pjesëmarrësit mekostumet hapësinore të dizajnuara posaçërisht për ta, të cilat do ti veshin gjatë kohës së tyre në hapësirë. Pjesëmarrësit do të kalojnë në një konsultë mjekësore, si dhe një sesion ushqyes dhe fitnesi.

Me 200,000 paund një biletë për të hipur në anijen hapësinore të SpaceShipTwo nuk është e lirë, por duket se kjo nuk i kufizuar shumë udhëtarë të dhënë pas hapësirës. Më shumë se 600 njerëz nga 60 vende janë regjistruar, sipas Virgin Galactic. Virgin Galactic shpreson të fillojë fluturimet e para komerciale në hapësirë ​​në mes të vitit 2020.

S'KA KOMENTE