Merr flakë autobusi në Bullgari, rreth 46 të vdekur, shumica turistë maqedonas

Merr flakë autobusi në Bullgari, rreth 46 të vdekur, shumica turistë maqedonas

125
SHPËRNDAJE

Një autobus ka marrë flakë në pjesën perëndimore të territorit bullgar. Burimë bëjnë me dije se shumica e viktimave janë shtetas të Maqedonisë së Veriut, që po ktheheshin në Shkup pas një vizite në Stamboll.

Të paktën 46 persona, duke përfshirë 12 fëmijë, u vranë mëngjesin e sotëm kur një autobus që transportonte qytetarë të Maqedonisë veriore mori flakë dhe po kthehej në Shkup.

Nikolay Nikolov, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme bullgare, tha se tragjedia që ndodhi në orën 02:00, një pjesë e autostradës pranë fshatit Bosnek, rreth 40 kilometra në jug të kryeqytetit Sofje, humbën jetën 46 nga 53 pasagjerë.

7 të mbijetuarit kërcyen nga autobusi për t’ju shpëtuar flakëve megjithëse morën plagë duke u dërguar menjëherë në spital.

Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit fatal. Z. Nikolov dhe vendi i aksidentit është rrethuar nga policia.

S'KA KOMENTE