Mediat greke japin detaje nga vrasja e gazetarit grek: Autorët mund të...

Mediat greke japin detaje nga vrasja e gazetarit grek: Autorët mund të jenë shqiptarë

194
SHPËRNDAJE

Nuk kaloi pa vëmendjen e mediave botërore, ekzekutimi i gazetarit grek të kronikës së zezë, George Karaivaz. 

Autoritetet policore në Greqi, janë përpjekur të bëjnë një rindërtim të ngjarjet dhe dyshimet i çojnë në përfshirjen në krim të dy shqiptarëve, të cilët për ekzekutimin sipas mediave janë paguar me “bitcoin”. 

Autoritetet po i kushtojnë vëmendje ngjashmërisë së dinamikës së vrasjes së gazetarit, me atë të Manolis Karagiannis, i cili konsiderohej si bosi i mafies greke dhe u vra, në qershor të 2018. Në të dyja vrasjet, autorët kanë ndjekur të njëjtën skemë. 

Oficerët e EL.AS vlerësojnë se viktima u bë një shënjestër e kriminelëve grekë dhe shqiptarë, ose personave të tjerë që, megjithatë, duke hyrë në shtetin grek, me skenarin për aktivizimin e “ekzekutorëve të huaj” që erdhën në një “mision kriminal” duke treguar gjithnjë e më pak shanse për t’i verifikuar.
Hetuesit grekë kanë bindjen se dy autorët që shfaqen dhe në pamje, kanë ardhur nga Shqipëria për të kryer vrasjen. Janë kontaktuar nga disa grupe kriminale greke dhe shqiptare që kanë aktivitet në Greqi. Media e vendit fqinj shkruajnë se ata mund të jenë larguar në Shqipëri pas krimit, çka e bën të vështirë identifikimin e tyre. 

Por kjo është një nga pistat e hetimit.
Autoritetet po kërkojnë të gjejnë përgjigje, duke i hedhur një sy të kaluarës së gazetarit, i cili “ndërroi jetë” në mesditën e së Premtes së kaluar (09/04), në Alimos, kur disa persona të maskuar i zunë pritë, e qëlluan nga një distancë e shkurtër dhe e vranë.

Ndërsa gazetari u bë i njohur, muajin tjetër ai do të dëshmonte për një çështje të fortë. I ndjeri, shtatorin e kaluar, kishte dëshmuar mbi paligjshmërinë për çështjen famëkeqe të Shërbimit Informativ Kombëtar për një sistem të oficerëve të policisë në pension dhe aktiv me të ashtuquajturën “banka e natës”, në krye të së cilës u vra gjithashtu, D.M.

George Karaivaz kishte bërë zbulime në faqen e internetit për këtë rast dhe sipas T-live, gazetari do të dëshmonte përsëri. Spekulohet se njerëzit që ekzekutuan gazetarin fatkeq mund të kenë ditur se ai do të jepte një deklaratë të re dhe donin t’ia mbyllnin gojën.

S'KA KOMENTE