‘Më e keqja nuk ka ardhur’, ministri francez bën parashikimin ‘ogurzi’ për...

‘Më e keqja nuk ka ardhur’, ministri francez bën parashikimin ‘ogurzi’ për të ardhmen

282
SHPËRNDAJE

Franca të enjten, më 3 mars, shprehu frikën se faza më e keqe e luftës së Rusisë kundër Ukrainës nuk ka filluar akoma, me qytetet kryesore të Ukrainës në rrezik të rrethimit nga forcat ruse.

“Unë mendoj se është e mundur që më e keqja është përpara nesh,” tha Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian për France 2 TV, duke thënë se Rusia do të shikonte të rrethonte qytetet pasi pritjet e saj fillestare për një fitore të shpejtë u shkatërruan nga rezistenca ukrainase.

“Rusët hynë në Ukrainë në kërkim të një sulmi të shpejtë, një përparim i shpejtë që do të lejonte Rusinë të kontrollonte Ukrainën”, tha Le Drian.

“Nuk ishte kështu, për shkak të rezistencës shembullore, të guximshme dhe të fortë nga ukrainasit”, tha ai.

Ai tha se pas rënies nën kontrollin rus të qytetit jugor të Hersonit, i konfirmuar nga Ukraina gjatë natës, qendrat duke përfshirë Harkivin në lindje, Mariupolin në jug dhe vetë Kievin janë në rrezik të rrethimit.

S'KA KOMENTE