Marshim sensibilizues i gra dhe vajzave ne Fier kunder kancerit te gjirit

Marshim sensibilizues i gra dhe vajzave ne Fier kunder kancerit te gjirit

454
SHPËRNDAJE

Marshim sensibilizues i gra dhe vajzave ne Fier kunder kancerit te gjirit

Dhjetra gra e vajza te qytetit te Fierit kane zhvilluar sot nje tubim ne sheshin qendror dhe me pas kane marshuar ne rruge drejt sheshit Europa Plazza ,ne simbolik te luftes kunder kancerit te gjirit.Muaji tetor eshte shpallur muaji i luftes kunder kesaj semundje te heshtur ndersa nga ogrganizatoret dhe pjesmarresit ky marshim sensibilizon te gjitha grave dhe vajzave te parandalohne kete semundje duke kryer mamografine sipas keshillave te mjekeve specialiste. Ne tubimin e organizuar nga drejtoria e spitalit Fier, Shendetit Publik , Bashkise dhe drejtorise arsimore jane percjelle mesazhe sensibilizuese dhe kujdesi qe duhet te tregojne grate dhe vajzat ne parandalimin e kesaj semundje. Deputetet femra te PS Fier Antoneta Dhima dhe Mirela Pitushi si dhe drejtuesja e Njesise Vendore Kujdesit Shendetesor ne fjalen e tyre kane paraqitur situaten e semundshmerise kancerit te gjirit si vrases i heshtur ku cdo vit behem viktima dhjetra gra. Ne emer te jetes dhe si nena ,ato kane ftuar grate te ndergjegjesohen dhe te bejne diagnostikime per parandalimin e kesaj semundje.

Ne dekaden e fundit shifrat e kancerit te gjirit jane 3 fishuar per fat te keq ndaj mesazhi drejtuar per te gjitha grate eshte te mbrojne jeten duke parandaluar semundjen duke kryer vizitat dhe mamografi tek mjeku

S'KA KOMENTE