Makina elektrike Mercedes-Benz VISION EQXX vendos rekord

Makina elektrike Mercedes-Benz VISION EQXX vendos rekord

126
SHPËRNDAJE

Mercedes-Benz ka njoftuar se vetura e saj konceptuale elektrike VISION EQXX ka përfunduar një test në botën reale, duke udhëtuar mbi 1000 km me një karikim të vetëm të baterisë. Automjeti udhëtoi nga Sindelfingen, Gjermani, përtej Alpeve dhe Italisë për të mbërritur në Cassis në Francë. Udhëtimi 12-orësh u krye në kushtet e trafikut të përditshëm, në mot me shi dhe të ftohtë, midis 3 dhe 18°C.

Sipas Mercedes, makina kaloi periudha ‘të zgjatura’ duke ecur me shpejtësi deri në 140 km/h në autobahn. Në fund të provës, makinës i kishte mbetur rreth 15% e ngarkimit të baterisë, gjë që mund t’i mundësonte të udhëtonte për 140 km të tjera.

Automjeti ishte mesatarisht 87.4 km/h gjatë gjithë udhëtimit. Konsumi mesatar i VISION EQXX në udhëtim ishte rekord i ulët prej 8.8 kWh për 100 km. Testi u certifikua nga një ekspert i pavarur nga TUV Sud.

Mercedes VISION EQXX u zbulua në fillim të këtij viti, me fansat që spekulonin se koncepti mund të bëhet një automjet prodhimi për të rivalizuar Tesla Roadster. Kompania fillimisht deklaroi se makina koncept do të konsumonte rreth 10 kWh për 100 km.

Mercedes-i vlerësoi ekipin Mercedes-AMG F1 për përdorimin e ekspertizës së tij në sistemin elektrik për të ndihmuar në zhvillimin e makinës me rreze të gjatë. Kompania ka thënë se do të përdorë teknologjinë nga VISION EQXX në automjetet e ardhshme, megjithëse nuk specifikoi se kur do të ndodhte kjo.

S'KA KOMENTE