Lukashenko zbulon planin e Putin për të pushtuar fqinjin e Ukrainës

Lukashenko zbulon planin e Putin për të pushtuar fqinjin e Ukrainës

210
SHPËRNDAJE

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko duket se ka treguar se forcat e Vladimir Putin kanë plane për të pushtuar Moldavinë. Ndihmësi nxitës i luftës i Putinit iu drejtua sot zyrtarëve të sigurisë ndërsa qëndronte përpara një harte beteje që duket se tregon një operacion të planifikuar nga Ukraina jugore drejt fqinjit të saj të vogël.

Harta tregoi gjithashtu planet e propozuara të betejës për trupat ruse në të gjithë vendin.

Ai detajonte linjat ruse të sulmit drejt Ukrainës, disa prej të cilave janë materializuar në ditët e para të pushtimit – të tilla si forcat që sulmuan drejt Kievit nga veriu dhe drejt Khersonit nga Krimea. Por ata gjithashtu treguan disa sulme që ende nuk kanë ndodhur – me një që duket se drejtonte nga qyteti port i Odessa në Moldavi, duke sugjeruar se Rusia planifikon të marshojë trupa në fqinjin e Ukrainës.

Luka

Harta është e ndarë në katër seksione që përputhen me distriktet komanduese të ushtrisë së Ukrainës, duke treguar sulmet ruse nga Bjellorusia, përgjatë kufirit lindor të Ukrainës dhe nga Krimea e pushtuar. Një lëvizje e dyfishtë me pincë është shfaqur duke synuar Kievin – një sulm që po luhet aktualisht – të cilat forca shfaqen gjithashtu duke u nisur nga Donetsk dhe Krimea e pushtuar përpara se të lidhen në Melitopol, të cilin Rusia e ka kapur.

Por sulmet tregohen gjithashtu duke goditur qytetin e Dnipros, i cili ende nuk ka ndodhur – ndoshta sepse forcat e caktuara për ta sulmuar atë janë mbajtur nga rezistenca e ashpër në Kharkiv, i cili është përgjatë rrugës.

Një tjetër sulm duket se po shkon drejt qytetit të Cherkasy nëpërmjet qytetit të Sumy, ku forcat ruse janë mbajtur gjithashtu, ndërsa një i tretë duket se është shkëputur nga sulmi i Kievit drejt Zhytomyr.

Ndoshta më çoroditja tregon se trupat sulmojnë nga qyteti port ukrainas i Odessa drejt Transnistria, një rajon separatist i Moldavisë që Rusia pushton.

Nicu Popescu, zëvendëskryeministri i Moldavisë, pranoi sot se vendi i tij është në një ‘zonë shumë të rrezikshme’ me popullsinë që ndjen ‘ankth dhe frikë’. Por, shtoi ai, ai nuk pret të pushtohet dhe në vend të kësaj e sheh sfidën më të madhe si trajtimin e një fluksi refugjatësh.

Harta tregon gjithashtu atë që duket të jetë infrastruktura ushtarake e Ukrainës dhe bateritë e raketave në vendet që u goditën nga sulmet me raketa ruse në ditën e parë të pushtimit.

Në një video të takimit të postuar në internet, Lukashenko mund të dëgjohet gjithashtu duke folur për sulmet me raketa të nisura nga territori bjellorus në Ukrainë përpara sulmit kryesor rus.

ndarë me ndershmëri se cilat objektiva kemi sulmuar.”

Ndoshta shqetësuese për drejtimin që mund të marrë lufta nga këtu, grafiku paraqet gjithashtu një hartë të kontinentit të SHBA dhe Kanadasë. Një kuti në anën e djathtë që detajon ato që duken si njësi ushtarake përmban gjithashtu distinktivin e Kalorësisë Ajrore të Ushtrisë Amerikane, ndërsa poshtë saj ka një hartë të të gjithë Evropës – ndoshta duke detajuar pozicionet e trupave të NATO-s.

Rusia është tani gjashtë ditë nga pushtimi i saj në Ukrainë dhe beteja nuk duket se do të planifikohet.

Ushtria e Ukrainës ka bërë një rezistencë më të fortë se sa pritej, ndërsa civilët e zakonshëm gjithashtu kanë dalë në fuqi për t’i rezistuar ‘pushtuesve’.

Ndërkohë ushtria e Putinit ka pësuar një varg të turpshme humbjesh ndërsa përpiqej të kryente sulme precize mbi objektivat kyçe në një përpjekje të dukshme për të fituar luftën shpejt dhe bindshëm.

S'KA KOMENTE