Lufta në Ukrainë sjell pasoja/ Rritet çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar

Lufta në Ukrainë sjell pasoja/ Rritet çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar

141
SHPËRNDAJE

Ndërsa luftimet vazhdojnë në Ukrainë, konflikti po vazhdon gjithashtu të rrisë çmimet globale të naftës – pavarësisht masave të reja që synojnë qetësimin e tregjeve.

Nafta e papërpunuar – standardi ndërkombëtar për çmimet e naftës – ka arritur në 113 dollarë për fuçi, duke shënuar nivelin më të lartë që nga qershori i vitit 2014, raporton BBC.

Ai u rrit edhe pasi anëtarët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë ranë dakord të hidhnin në treg 60 milionë fuçi naftë nga rezervat e emergjencës. Rusia është një nga prodhuesit më të mëdhenj të energjisë në botë dhe investitorët janë të shqetësuar se mund të preken nga mungesa e furnizimit të naftës dhe gazit.

S'KA KOMENTE