Ligji i “spiunëve”, Balla – PD-së: Na mbështesni, ish-sigurimsat janë kriminelë

Ligji i “spiunëve”, Balla – PD-së: Na mbështesni, ish-sigurimsat janë kriminelë

46
SHPËRNDAJE

Sot ka nisur punimet legjislatura e X e Kuvendit të Shqipërisë, që është hapur me një fjalë nga kryeparlamentarja Lindita Nikolla, e cila renditi disa prej punëve të Parlamentit, si dhe renditi detyrat e reja.Teksa mori fjalën në foltoren e Kuvendit, Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla, u ndal tek nisma e PD dhe PS për të ndryshuar ligjin e hapjes së Dosjeve të bashkëpunëtorëve të ish-Sigurimit të Shtetit.

Sipas agjendës, seanca e parë plenare pritet të jetë më tepër e natyrës teknike, ku ligjvënësit do të njihen për çështjet e depozituara në Kuvend nga socialistët.Me anë të një projektligji, kërkohet dënimi i krimeve të së kaluarës, duke vendosur në sitë të gjithë figurat publike pavarësisht nëse ata kanë një certifikatë të pastërtisë së figurës nga komisionet Mezini-Bezhani.

Po ashtu kërkohet edhe ndërhyrja në Kodin Zgjedhor, në mënyrë që të gjithë ata politikanë që kanë pasur lidhje më ish-sigurimin e Shtetit dhe strukturat e persekutimit komunist, të mos lejohen që të mbajnë apo të kandidojnë për poste publike.

Ndërkohë Taulant Balla, kërkoj mirëkuptimin e PD-së për të gjetur një rrugë të mesme për t’i dhënë fund pjesëmarrjes në Kuvend të ish-sigurimsave.

“Duam të marrim mbështetjen tuaj tek ligji i dekriminalizimit. Të shtojmë edhe përfshirjen e bashkëpunëtorëve të sigurimit të shteti. Kriminelë janë edhe ata. Është në nderin e PD-së që të mbështesë këtë projektligj. Të gjejmë frymën e bashkëpunimit. Është një nevojë urgjente edhe për të zgjedhur avokatin e popullit.” tha Balla.

S'KA KOMENTE