Vajzat e modës ‘zbresin’ nga takat këtë verë

Vajzat e modës ‘zbresin’ nga takat këtë verë

78
SHPËRNDAJE

Nga Gigi Hadid tek Alexa Chung, vajzat e modës këtë verë zbresin nga takat: ka ardhur me sa duket koha e sheshkave e lidhësve, dhe argumenti i atyre që krijojnë trendet është i thjeshtë: joshja nuk ka përse të jetë vetëm vertikale.

Disa sezone përpara se vëmendjen ta rrëmbenin këpucët “lace-up”, të sheshta e të lidhura pas kyçit që të kujtojnë deri diku lidhëset e korsesë, në qarkullim dolën masivisht sandalet tip “gladiator”, të këndshme e praktike.

Kultin e lidhjeve e lartësoi Manolo Blahnik, sandalet e tij, edhe ato me taka, janë shpeshherë të shoqëruara me rripa apo lidhëse që ngjiten deri lart.

Stilisti Rene Caovilla prej disa kohësh e ka përkrahur këtë ide, duke ia shtuar detajin sandaleve të tij të zbukuruara me aksesore e qendisma. Mund të jetë më femërore një sandale e sheshtë e tipit “stiletto”, sesa një me takë të hollë, shpjegon Caovilla.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.