Arabia Saudite nderton sistemin me te madh te transportit publik

Arabia Saudite nderton sistemin me te madh te transportit publik

91
SHPËRNDAJE

Riyadhi, kryeqyteti i Arabisë Saudite ka një popullsi prej më shumë se 6 milion banorë, por nuk ka një sistem të transportit publik.

Së shpejti kjo do të ndryshojë. Deri në fund të vitit 2018, qyteti pritet të hapë sistemin më të madh urbane që është ndërtuar ndonjëherë. Rrjeti i ri, i cili është aktualisht në ndërtim, do të përbëhet nga gjashtë linja metroje, që do të lidhin 85 stacione dhe do të përfshijë pothuajse 177 kilometër rrugë.

Zyrtarët sauditë e miratoi planin në vitin 2012. Për të krijuar këtë sistem qeveria saudite ka dhënë kontrata për shumë kompani ndërtimi nga e gjithë bota. Kontrata me vlerë më të madhe, 10 miliard dollarë ju dha iu dha Bechtel-it, një firmë me bazë në SHBA especializuar në ndërtimin e mega-projekteve.

Trenat që do të kalojnë përmes tuneleve do të krijohen nga Siemens. Ata do të jenë automatikë dhe pa shofer, mund të udhëtojnë me shpejtësi deri në 144 km/h. Secili do të jetë i pajisur me ajët të kondicionuar dhe me Wi-Fi. Gjithashtu sistemi do të përdorë panelet diellorë për prodhimin e energjisë elektrike.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.