Pre 70- vjetesh gjithmone ne udhetim, geauar ditelindjen ‘Vespa’

Pre 70- vjetesh gjithmone ne udhetim, geauar ditelindjen ‘Vespa’

80
SHPËRNDAJE

Ajo eshte nje motor prodhim i Plaggio- s, 100% Made in Italy qe i ka mbushur tashme te 70- tat.

Ne vitin 1944,  inxhinieret Renzo Spolti dhe Vittorio Casini ishin baballaret e pare te ceti motori kmq popullor.

Disa shifra interesante; Piaggio shiti ne vitin 1947,  2,500 motorre, 10,000 ne vitin 1948, 20,000 ne vitin 1949, dhe me teser se 60,000 ne 1950.220px-PerthVespa

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.